TOPlist

DOMÁCÍ PEKÁRNA-pečivo

300ml vlažného mléka, 1 vejce, 300g vařených brambor, 1/2 stroužku prolisovaného česneku(nemusí být), 1 lžička soli - odměrka od pekárny, 2 lžíce oleje, 430g polohrubé mouky, 100g arašídových křupek (1 sáček), 1,5 lžičky droždí - odměrka.
-----
Brambory jemně nastrouháme, křupky rozdrtíme, umeleme nebo nastrouháme. Suroviny dáme do pekárny v pořadí, jak jsou napsány, křupky jsem nasypala mezi mouku. Mouky jsem dala 400g a musela 30g dosypávat- záleží, jak je velké vejce a jak jsou moučné brambory.
Spustíme program Těsto, po ukončení programu vykynuté těsto rozdělíme na 100g kousky a umotáme housky nebo jiné tvary.
Necháme na plechu kynout 25 minut pod utěrkou, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme sezamem a pečeme v předehřáté troubě na 180°C podle trouby (cca 25 minut).

NA 12 MENŠÍCH NEBO 8 VĚTŠÍCH HAMBURGERŮ

2 malé odměrky (odměrka k pekárně) soli, 150ml teplého mléka, 100ml sodovky, 1 vejce, 50g změklé Hery (nebo jiného tuku-rostlinné máslo apod.), 1 lžíce oleje, 300g polohrubé mouky, 300g hladké mouky, 1,5 malé odměrky sušeného droždí.
+ bílek na potření a sezam na posypání
-----
Do nádoby pekárny dáme suroviny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Po ukončení programu těsto vyklopíme na pomoučený vál, rozdělíme na stejné díly, uděláme kulaté bochánky, dáváme na plech vyložený papírem na pečení nebo na plech na koblihy a necháme přikryté utěrkou kynout, než se rozehřeje trouba.
Zapneme troubu na 180°C.
Mezitím si uděláme druhý plech. Bulky potřeme rozšlehaným bílkem, posypeme sezamem a upečeme v předehřáté troubě.

380ml vlažné vody, 4 lžíce oleje, 2 malé odměrky soli, 250g pšeničné celozrnné mouky, 250g hladké mouky, 1 malá odměrka kmínu, 2 malé odměrky lněného semínka, 100g žitné celozrnné mouky, 1,5 malé odměrky sušeného droždí.
+ bílek na potření a semínka na posypání (např. sezam a len)
-----
Do nádoby pekárny dáme suroviny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Po skončení programu těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozdělíme na díly podle toho, co budeme péct.
Pekla jsem na Silvestra-2 bagety na dietnější chlebíčky a 2 dlouhé rohlíky na dietnější jednohubky-těsto jsem rozdělila na tři díly, ze dvou udělala bagety a jeden rozpůlila na rohlíky. Díl těsta vyválíme na obdélník, stočíme, váleček upravíme a dáme na plech vyložený papírem na pečení nebo přímo na plech na bagety (na obrázku)
Necháme kynout 30 minut pod utěrkou - mezitím si rozehřejeme troubu na 180°C.
Pak potřeme bílkem (rozšleháme s troškou vody), posypeme semínky a v předehřáté troubě upečeme dozlatova.

2 lžičky soli, 500 ml mléka, 75 g rozpuštěného sádla, 1 lžíce sušené bramborové kaše, 800 g polohrubé mouky, 2,5 malé odměrky sušeného droždí (odměrky k pekárně).
-----
Suroviny dáme do nádoby pekárny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Po skončení programu vyklopíme těsto na pomoučený vál, rozdělíme na díly,  uděláme housky a dáme na plech vyložený papírem na pečení. Necháme přikryté utěrkou kynout asi 40 minut.
Mezitím si zapneme troubu na 180°C.
Pak housky potřeme rozšlehaným bílkem (s trochou vody) a posypeme podle chuti- hrubou solí, kmínem, semínky mákem... (pokud budeme sypat hrubou solí, méně osolíme těsto) a upečeme v předehřáté troubě.

130g třené Nivy, 300ml vlažné vody, 1 lžíce oleje, 1 malá odměrka soli, 200g polohrubé mouky, 400g hladké mouky, 1,5 malé odměrky sušeného droždí (odměrka k pekárně).
-----
Do nádoby dáme suroviny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Těsto si vyklopíme na pomoučený vál, rozdělíme na stejné kousky a umotáme housky, rohlíky....dělila jsem na kousky po 150g=bylo 7 velkých housek.
Dáme na plech vyložený papírem na pečení, necháme 30 minut kynout přikryté utěrkou na plechu a mezitím si zapneme troubu na 190°C.
Housky můžeme potřít rozšlehaným vejcem a posypat kmínem, mákem, semínky.300ml vlažné vody, 1 vejce+1 žloutek (bílek si schováme na potření), 1-2 prolisované stroužky česneku,
1 malá odměrka soli (odměrka k pekárně), 1 hrachová polévka v sáčku (klasická velká -ne do hrnečku), 350g polohrubé mouky, 200g orestované klobásy nebo uzeného masa, 200g hladké mouky, 2,5 malé odměrky sušeného droždí.
+ máslo nebo olej na orestování
+ strouhaný sýr, kmín nebo semínka apod. na posypání
-----
Klobásu nebo vařené uzené maso nakrájíme na kostičky, orestujeme na lžíci másla nebo na oleji a necháme vychladnout.
Do nádoby pekárny dáme suroviny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto. Po skončení programu těsto vyklopíme na pomoučený vál, rozdělíme na stejné kousky, umotáme houstičky, naskládáme na vymazaný nebo pečícím papírem vyložený plech a necháme pod utěrkou kynout cca 30 minut.
Mezitím si rozehřejeme troubu na 180°C.
Houstičky potřeme rozšlehaným bílkem s troškou mléka, posypeme sýrem nebo kmínem apod.a pečeme v předehřáté troubě dozlatova.

1 bílý jogurt Klasik, 1 a 1/2 kelímku od jogurtu vlažné vody, 1 lžíce oleje, 1/2 lžíce octa, 2 lžičky soli, 200g žitné chlebové mouky, 1 lžička kmínu, 1,5 lžičky sezamu, 1,5 malé odměrky lněných semínek, 4 malé odměrky slunečnice, 200g žitné celozrnné mouky, 100g hladké mouky, 1,5 malé odměrky sušeného droždí.
= odměrka k pekárně
-----
Do nádoby dáme suroviny v pořadí, jak jsou napsány,spustíme program Těsto. Těsto si rozdělíme na kousky 100g a děláme zamotané copánky, necháme kynout na plechu pod utěrkou asi 30 minut, pečeme v předehřáté troubě -copánky jsem pekla na 190°C. Tentokrát jsem ničím nepotírala ani nesypala.

2 malé odměrky soli (odměrka k pekárně), 50g sádla, 50g hery, 200ml piva, 1 žloutek (bílek si necháme na potření), 100ml teplé vody, 300g polohrubé mouky, 300g hladké mouky, 2 lžičky sušeného droždí.
-----
Sádlo a heru jsem v hrnečku nechala povolit 1 min. v mikrovlnce.

Suroviny dáme do nádoby pekárny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Po skončení programu vyklopíme těsto na pomoučený vál, rozdělíme na 4 díly, z každého dílu uděláme bagetu a dáme na plech vyložený papírem na pečení nebo přímo na plech na bagety. Necháme přikryté utěrkou kynout asi 25 minut.
Mezitím si zapneme troubu na 180°C.
Pak bagety potřeme rozšlehaným bílkem (se lžičkou vody), posypeme podle chuti- kmínem, semínky mákem... (pokud budeme sypat hrubou solí, méně osolíme těsto) a upečeme v předehřáté troubě.

2 lžičky soli, 260 ml vlažné vody, 2 lžíce oleje, 500 g polohrubé mouky, 1,5 malé odměrky sušeného droždí (odměrka k pekárně).
-----
Suroviny dáme do nádoby pekárny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Po skončení programu vyklopíme těsto na pomoučený vál, rozdělíme na díly,  uděláme rohlíky a dáme na plech vyložený papírem na pečení . Necháme přikryté utěrkou kynout asi 40 minut.
Rohlíky - bochánek válečkem vyválíme na oválek, horní cíp jednou rukou vytahujeme nahoru a druhou rukou zespodu rolujeme rohlík.
Mezitím si zapneme troubu na 180°C.
Pak rohlíky potřeme rozšlehaným bílkem (rozšlehaným s trochou vody) a posypeme podle chuti- hrubou solí, kmínem, semínky mákem... (pokud budeme sypat hrubou solí, méně osolíme těsto)... a upečeme v předehřáté troubě.

300ml vlažného mléka, 1 lžíce octa, 2 lžíce oleje, 1,5 lžičky soli, 2 lžíce pažitky, 250g hladké mouky, 100g trvanlivého salámu (výrazný-např. lovecký,paprikáš apod.)-nahrubo nastrouhat, 100g nahrubo strouhaného sýra, 250g žitné chlebové mouky, 100g pšeničné chlebové mouky, 2 lžičky sušeného droždí.
+ strouhaný sýr na posypání
-----
Do nádoby pekárny dáme uvedené suroviny v pořadí, jak jsou napsány. Pekárna-program Těsto.
Pak těsto rozdělíme na 100g kousky, uděláme váleček, přehneme a smotáme do copánku. Necháme na plechu 35 minut kynout pod utěrkou, potřeme vejcem a pečeme v předehřáté troubě na 190°C. Po 10 minutách vyndáme, znovu potřeme vejcem, posypeme strouhaným sýrem a ještě asi 10 minut dopečeme.

350 ml vlažné vody, 3 lžíce oleje, 300g polohrubé mouky, 2,5 lžičky soli,  150 g žitné celozrnné mouky, 100 g žitné chlebové tmavé mouky. 1,5  malé odměrky sušeného  droždí (odměrka k pekárně).
-----
Suroviny do pekárny v pořadí, jak jsou napsány a zapneme program těsto.
Po vykynutí vyklopíme na pomoučený vál, rozdělíme na díly a upleteme housky nebo umotáme žemle, Dáme na plech vyložený papírem na pečení, přikryjeme utěrkou a necháme cca 40 minut kynout.
Nakonec pomašlujeme rozšlehaným vejcem s troškou mléka, posypeme sezamem a lněným semínkem a upečeme v předehřáté troubě při 180°C

250 ml vlažné vody, 3 lžíce oleje, 200 g pšeničné celozrnné mouky,  100 g  hladké mouky, 2 lžičky soli,  2 lžičky kmínu,  100 g žitné celozrnné mouky. 1 malá odměrka sušeného  droždí (odměrka k pekárně).
-----
Suroviny do pekárny v pořadí, jak jsou napsány a zapneme program těsto.
Po vykynutí vyklopíme na pomoučený vál, rozdělíme na 8-9 dílů a upleteme housky nebo umotáme žemle, Dáme na vymazaný plech nebo vyložený papírem na pečení, přikryjeme utěrkou a necháme cca 40 minut kynout.
Nakonec pomašlujeme rozšlehaným vejcem s troškou mléka, posypeme sezamem a lněným semínkem a upečeme v předehřáté troubě při 180°C

1 lžička soli, 310 ml vlažného mléka, 2 lžíce oleje, 350 g hladké mouky, 150 g polohrubé mouky, 1,5 malé odměrky sušeného droždí (odměrka k pekárně).
-----
Suroviny dáme do nádoby pekárny v pořadí, jak jsou napsány a spustíme program Těsto.
Po skončení programu vyklopíme těsto na pomoučený vál, rozdělíme na 2 díly, uděláme 2 veky, dáme na plech vyložený papírem na pečení a necháme přikryté utěrkou kynout asi 40 minut.
Mezitím si zapneme troubu na 180°C.
Pak veky potřeme rozšlehaným vejcem (s trochou vody)  a upečeme v předehřáté troubě.

200 ml vlažné vody, 1 lžička soli, 2 lžičky kmínu, 100g pšeničné celozrnné mouky, 100g žitné chlebové mouky, 300g hladké mouky, 1/4 lžičky cukru, 2 lžičky sušeného droždí.
Směs: 300g dušeného kysaného zelí (zbylo od oběda), 150g anglické slaniny, 1 lžíce sádla, 1/2 cibule (na syrové zelí celou cibuli+kmín).
-----
Do formy dáme vodu, sůl, kmín, 1/2 mouky, zchladlou směs, druhou 1/2 mouky a droždí s cukrem- program Těsto. Vykynuté těsto rozdělíme na 100g kousky, uděláme housky, necháme na plechu 30-40 minut kynout pod utěrkou, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem a pečeme v předehřáté troubě na 180-190°C.
Směs: Na sádle zpěníme cibuli a anglickou a vychladlé smícháme se zelím. Pokud máme syrové zelí, chvíli na cibuli a slanině podusíme, pokud je potřeba-dochutíme solí a cukrem.

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one