TOPlist

SLADKÉ-KOLÁČE s ovocem

Těsto: 500g polohrubé mouky, 80g cukru, 100g rozpuštěného másla nebo Hery, 2 žloutky, asi 1/4 l vlažného mléka, špetka soli, 30g droždí.
Náplň: 1 l borůvek, Solamyl
Drobenka: 200 g hrubé mouky, 100 g cukru, 100 g másla
+ máslo nebo Hera na vymazání plechu
-----
Droždí, trochu vlažného mléka, lžičku cukru rozmícháme na kvásek a necháme na teplém místě vzejít.
Všechny suroviny dáme do mísy, přidáme vzešlý kvásek a vymícháme těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme vykynout.
Těsto válečkem nebo rukou rozprostřeme na plech a trochu zvedneme okraje, přikryjeme utěrkou a necháme chvíli vykynout-mezitím si zapneme troubu na 180°C.
Těsto posypeme borůvkami, pokud máme radši sladší koláč, borůvky lehce poprášíme cukrem, posypeme drobenkou a pečeme v předehřáté troubě.

Těsto: 3 žloutky, 1 celé vejce, 180g moučkového cukru, 200g změklé Hery, 200g polohrubé mouky, 20g kakaa, 1 prášek do pečiva, 1-2 lžíce mléka.
Náplň: kompot - loupané broskve
Sníh: 3 bílky, 30g moučkového cukru, 40g cukru krupice
+ kakao na poprášení, máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání formy
-----
Zapneme si troubu na 175-180°C.
Elektickým šlehačem vyšleháme žloutky, vejce a cukr. Pak po částech zašleháme Heru a nakonec vařečkou vmícháme ostatní a vypracujeme těsto.
Těsto rozetřeme do vymazané a vysypané dortové formy, poklademe na čtvrtiny překrájenými broskvemi a pečeme v předehřáté troubě.
Před dopečením ušleháme z bílků a obou cukrů sníh, rozetřeme na broskve a dopečeme.
Po vychladnutí koláč lehce poprášíme kakaem.
Těsto: 200g hladké mouky, špetka soli, 120g změklého másla, 2-3 lžíce studené vody.
Náplň: 1 broskvový kompot (loupané broskve), 150g zakysané smetany, 200g cukru písek, 3 žloutky, 300g hladké mouky.
Drobenka: 60g změklého másla, 75g hladké mouky, 60g cukru písek, asi 1/2 lžičky skořice.
-----
Na vále zpracujeme křehké těsto a dáme v mikrot. sáčku nebo potr. folii do lednice odležet. Pak vyválíme (větší než je forma) kulatou placku a vložíme do vymazané dortové formy tak, abychom měli i zvednuté okraje.
Asi 3 půlky broskví si necháme stranou na ozdobu. Ostatní broskve nakrájíme na silnější plátky a poskládáme do vějíře na těsto.
Cukr utřeme se žloutky do pěny, přimícháme zakysanou smetanu a nakonec vmícháme mouku. Touto směsí zalijeme broskve a koláč dáme do vyhřáté trouby na 180°C.
Mezitím si uděláme drobenku. Necháme vršek koláče v troubě chvilku trochu zapéct-ztuhnout, opatrně povytáhneme a koláč posypeme drobenkou. Dopečeme dozlatova. Necháme vychladnout a při podávání zdobíme plátky broskví.
Těsto: 125g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 6 lžic oleje, 3 vejce, 150g hladké mouky, 1/4 l mléka.
400g kyselejších jablek, 400g vyzrálých hrušek, cca 3x lžíce cukru
+ moučkový cukr, papír na pečení
-----
Dortovou formu vyložíme pečícím papírem, vymažeme hodně olejem nebo máslem-lepší je nalít trochu oleje a rozetřít nebo poklademe tenkými plátky másla (hery apod.) a pocukrujeme . Jablka oloupeme, odstraníme jádřince, nakrájíme na tenké plátky a rozložíme na dno formy a pocukrujeme. Pak oloupeme hrušky, odstraníme jádřince, pokrájíme na tenké plátky a poklademe na jablka a pocukrujeme. Z uvedených surovin vymícháme řidší těsto, nalijeme na ovoce, zakryjeme alobalem a pečeme v předehřáté dormě na 170-180°C.
Po vychladnutí koláč vyklopíme ovocem navrch a pocukrujeme.
4 vejce (žloutky+sníh), 220g cukru, 1 vanilkový cukr, 250g změklé Hery, 500g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 2 lžíce kakaa.
Náplň: 3 větší hrušky, 3 lžíce meruňkové marmelády.
+ máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání formy
-----
Zapneme si troubu na cca 170-180°C, vymažeme a vysypeme dortovou formu.
Z bílků ušleháme elektrickým šlehačem tuhý sníh a necháme stranou.
Heru vyšleháme s cukry do pěny, pak zašleháme postupně po jednom žloutky. Mouku smícháme s práškem do pečiva a střídavě se sněhem ji zamícháme do žloutkové hmoty a nakonec lehce vmícháme zbytek sněhu.
Do formy přendáme cca 2/3 těsta, do zbytku zamícháme kakao a dáme na světlé těsto.
Hrušky rozdělíme na čtvrtiny, zbavíme jadřinců, na slupce 3x nařízneme a poskládáme po obvodu na těsto slupkou nahoru.
Koláč upečeme v předehřáté troubě. V mikrovlnce v hrnečku si nahřejeme marmeládu a hned po vyndání z trouby hrušky na koláči potřeme marmeládou.
Těsto: 400g hladké mouky, 1/2 prášku do pečiva, 100g cukru písek, 250g změklé Hery, 1 vejce, 1 lžíce rumu.
Náplň: 8 větších jablek, 16 rynglí.
+ červená marmeláda a drobenka
-----
Na vále zpracujeme těsto a dáme odležet do lednice. Pak vyválíme, dáme na vymazaný plech a zvedneme okraje. Šikmo střídavě děláme pruhy nakrájených jablek a rynglí, posypeme drobenkou a pečeme v předehřáté troubě na 180°C.
Vychladlé ozdobíme tenkými proužky marmelády-dáme do sáčku, ustřihneme malý růžek a zdobíme.
Těsto: 1 hrnek hladké mouky (250ml), 1/2 hrnku moučkového cukru, 1 hrnek mletých ořechů, 125g změklého másla nebo Hery, 1 vejce, 1 žloutek, pokud je potřeba - trochu studené vody.
Náplň: 1,5 kg jablek, 2-3 lžíce cukru písek, 2 lžíce mletých ořechů, 1 lžíce rumu, 2 lžíce vody, 1 lžička skořice.
Sníh: 3 bílky, 1/2 hrnku moučkového cukru.
+ hladká mouka na vál a máslo na vymazání plechu
-----
Na vále rukama zpracujeme všechny suroviny a uděláme těsto. Pokud je potřeba, při zpracování si trochu podsypeme moukou. Těsto dáme v mikrot. sáčku do lednice odležet.
Jablka oloupeme, nakrájíme na malé kostičky, přidáme rum, cukr, vodu, skořici a dusíme doměkka na kaši. Pak vmícháme ořechy. Necháme zchladnout, ale náplň na těsto budeme dávat teplou, tak si jí neděláme dlouho dopředu.
Zapneme si troubu na 180°C, vymažeme plech s vyšším okrajem.
Těsto na pomoučněném vále vyválíme na plát, válečkem přeneseme a upravíme na plech. Z odkrojků uděláme tenký váleček a z něj uděláme po obvodu okraj. Propícháme vidličkou a do světle růžova těsto předpečeme v předehřáté troubě.
Mezitím si ušleháme sníh s cukrem.
Troubu zmírníme na 160°C, těsto vyndáme, potřeme teplou jablečnou náplní, ušlehaným sněhem a koláč dopečeme.
Těsto: 150g hladké mouky, 75g změklého másla, trochu studené vody-podle potřeby, špetka soli.
Náplň: 4 středně velká jablka.
Směs: 100-150g cukru krupice podle kyselosti jablek, 50g polohrubé mouky, 2 velká vejce, 4 lžíce smetany-vše smícháme
-----
Těsto zpracujeme na vále a necháme v lednici odležet. Pak vyválíme, vložíme do vymazané formy a trochu zvedneme okraje. Na těsto rozložme nakrájená jablíčka na plátky (oloupeme a vyndáme jádřinců), přelijeme směsí a pečeme v předehřáté troubě na 190°C. Vychladlý pocukrujeme.
Těsto: 160g hladké mouky, 100g změklé Hery, 50g cukru, 1/2 prášku do pečiva, 2 žloutky.
Náplň: 500 g očištěných jablek (cca 5 jablek), 60 g cukru,
Sníh: 2 bílky, 75g cukru.
-----
Na vále zpracujeme těsto, necháme v lednici odpočinout, vyválíme, vložíme do vymazané koláčové nebo dortové formy, propícháme vidličkou a upečeme v předehřáté troubě na 180°C.
Na upečené horké těsto dáme náplň, překryjeme ušlehaným sněhem a zapečeme, až sníh trochu zhnědne.
Náplň: jablka nakrájíme na kousky nebo nahrubo nastrouháme a podusíme s cukrem a cca lžící vody.
Sníh: ušleháme sníh a zašleháme cukr
Těsto: 2 vejce, 1 sklenička cukru krupice, 2 skleničky polohrubé mouky. přes půl prášku do pečiva, 3/4 skleničky oleje, 3/4 skleničky mléka, špetka soli.
Náplň: 6 větších jablek
Drobenka: 10 dkg hrubé mouky, 5 dkg cukru, 1/2 vanilkového cukru, 5 dkg másla, lžička skořice.
-----
Smícháme celá vejce s cukrem a solí, přidáme ostatní a těsto natřeme na vymazaný a vysypaný plech. Na těsto nahrubo nastrouháme oloupaná jablka, posypeme drobenkou a pečeme ve vyhřáté troubě na 190-200°C asi 20 minut.

Těsto: 250g hladké mouky, 1 lžička prášku do pečiva, 1 vanilkový cukr, 80g moučkového cukru, 140g změklé Hery, 2 žloutky, 3 lžíce mléka.
Náplň: jablka, marmeláda.
Sníh: 4 bílky, 150g moučkového cukru.
-----
Na vále zpracujeme těsto a necháme chvíli odpočinout v lednici. Mezitím jablka oloupeme, nakrájíme na čtvrtky a chvíli podusíme. Pak těsto vyválíme, vložíme do vymazané formy, zvedneme okraje, propícháme vidličkou a pečeme dorůžova v předehřáté troubě na 130°C. Vyndáme, potřeme marmeládou, poklademe podušenými jablky, překryjeme sněhem a dopečeme na 150°C dorůžova.
Těsto: 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru, 3 vejce, 2 dl mléka, 10 lžic rozpuštěné Hery, 1 prášek do pečiva, 10 lžic rumu.
Náplň: 3 jablka, 4 hrsti kokosu, kakao, cukr.
-----
Ušleháme cukr s vejci, přidáme ostatní a vymícháme těsto. Rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech , posypeme 1/2 kokosu, poklademe jablky (nastrouháme i se slupkou na struhadle jako okurku plátky), posypeme druhou polovinou kokosu, kakaem a cukrem. JABLKA NEDÁVÁME AŽ DO KRAJE. Pečeme v předehřáté troubě na 190°C.
Těsto: 2 vejce, 2,5 dl cukru, 1,5 dl vody, 3 dl polohrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva.
Náplň: 4-5 jablek
Přeliv: 2 lžíce másla, 1 dl cukru, 1 vejce, 1,5 dl kokosu, 2 vanilkové cukry.
-----
Vejce s cukrem ušleháme do pěny, přidáme ostatní, vyšleháme těsto, vlijeme na vymazaný a vysypaný plech s vyšším okrajem a pečeme v předehřáté troubě asi 20 minut. Pak vyndáme, opatrně na těsto naneseme jablka, na jablka kokosovou hmotu, vrátíme zpět do trouby a dopečeme.
Náplň: jablka oloupeme, nahrubo nastrouháme a chvíli podusíme na sporáku.
Přeliv: rozpustíme máslo a vyšleháme s ostatními surovinami.
Těsto: 250g hladké mouky, 100g změklého másla nebo Hery, 21g droždí (1/2 kostky), 5 lžic mléka, 3 lžíce cukru, špetka soli, 4 žloutky.
Tvarohová náplň: 3-4 tvarohy, 2 žloutky, špetka soli, cukr podle chuti, trochu mléka + jahody.
Sníh: 6 bílků, špetka soli, 120g cukru písek, 120g moučkového cukru, 1 lžíce Solamylu.
-----
Z droždí, lžíce mouky, lžíce cukru a vlažného mléka uděláme kvásek. V míse utřeme máslo s cukrem a žloutky, přidáme mouku, vmícháme do ní sůl, kvásek a vypracujeme těsto. Necháme vykynout. Na vymazaný plech dáme těsto, potřeme náplní, necháme chvíli kynout, pak poklademe rozpůlenými jahodami a pečeme zvolna na 170-180°C asi 10 minut. Potřeme sněhem a dopečeme.
350g polohrubé mouky, cca 150ml vlažného mléka, 1 vejce, 80g Hery, 3 lžíce cukru, 1/2 kostky droždí (21g), špetka soli.
Náplň: ovoce - na obrázku meruňky a jahody
Drobenka: cca - 60g másla, 150g hrubé mouky, 70g cukru písek - vše v míse mneme prsty, až se spojí.
-----
Ze lžíce mouky, cukru, droždí a poloviny mléka rozmícháme kvásek a necháme na teplém místě vzejít.
Do mísy dáme mouku, do ní zamícháme sůl, přidáme cukr, rozpuštěnou Heru, vejce, vzešlý kvásek a dobře vymícháme těsto, až se dělají bubliny. Poprášíme lehce moukou, mísu přikryjeme utěrkou a necháme těsto na teplém místě vykynout.
Pak těsto rozválíme nebo prsty roztáhneme na vymazaný plech - zvedneme trochu okraje, přikryjeme utěrkou a necháme chvilku na plechu kynout.
Zapneme si troubu na 180°C.
Těsto poklademe ovocem, posypeme drobenkou, chvilku počkáme, až se předehřeje trouba, vložíme do trouby a upečeme dozlatova.
Pokud máme kyselejší ovoce, lehce pocukrujeme a pak teprve dáme drobenku.Těsto: 500g hrubé mouky, 200g moučkového cukru, 200g Hery, 2 celá vejce,1 prášek do pečiva, citr. kůra.
Náplň: 500g tvarohu, 250g bílého jogurtu, cukr podle chuti (asi 170g), 1 vanilk. pudinkový prášek, 3 vejce, citr. kůra.
Drobenka: 100g polohrubé mouky, 50g cukru moučka, 1/2 vanilkového cukru, 50g Hery.
+ 2 meruňkové kompoty
-----
Na vále zpracujeme těsto,dáme na vymazaný plech, poklademe meruňkami, potřeme náplní a posypeme drobenkou. Pečeme asi na 180°C, vychladlé pocukrujeme.
Těsto: 200g polohrubé mouky, 1/2 prášku do pečiva, 50g Solamylu,125g změklé Hery,100g moučkového cukru,1 žloutek, 2-3 lžíce mléka.
Náplň: 2 dl šťávy z kompotu,1/2 vanilk. pudinkového prášku, 250g tvarohu, 60g másla, 50g cukru, 1 vanilkový cukr, 1-2 žloutky.
+2 meruňkové kompoty.
-----
Na vále zpracujeme těsto, necháme odležet v lednici a vyválíme na vymazaný plech s vyšším okrajem. Potřeme náplní, poklademe meruňkami-můžeme posypat nasekanými oříšky. Pečeme v předehřáté troubě na 190°C a vychladlé pocukrujeme.
Náplň: ze šťávy a pudinkového prášku uvaříme pudink. Tvaroh vyšleháme s ostatními surovinami a nakonec vešleháme zchladlý ovocný pudink.
Těsto: 300g hladké mouky, 4 žloutky,1 lžíce cukru,125g Hery, 30g droždí.
Náplň: 4 bílky, 200g cukru.
+meruňky, strouhané ořechy.
-----
Uděláme kvásek, zpracujeme těsto a hned dáme na vymazaný a vysypaný plech. Necháme asi 60 minut kynout. Pak poklademe meruňkami, zalijeme sněhem, posypeme ořechy a zvolna pečeme.
Těsto: 300g hladké mouky,150g změklé Hery, 50g cukru písek, 2 žloutky, mléko podle potřeby.
Náplň: 500g tvarohu, 50g změklé Hery,100g cukru písek, sníh ze dvou bílků.
Meruňky.
-----
Na vále zpracujeme těsto, oddělíme asi 1/3 na mřížky a necháme odležet v lednici. Pak vyválíme na vymazaný plech, potřeme náplní, uděláme tenké válečky-mřížky a do každého "okénka" dáme půlku meruňky.
Těsto: 2 vejce a 1 bílek, 1 hrnek cukru, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 3/4 hrnku oleje, 1/2 hrnku mléka, špetka soli.
Tvarohová náplň: 2 vaničkové tvarohy, cukr podle chuti, 1 žloutek, mléko podle potřeby.
Drobenka: 10 dkg polohrubé mouky, 5 dkg moučkového cukru, 1/2 vanilkového cukru, 5 dkg másla (hery).
+ 1-2 meruňkové kompoty
-----
Vejce utřeme s cukrem a solí, přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva, ostatní suroviny a vymícháme těsto. Vlijeme na vymazaný a vysypaný plech, potřeme tvarohovou náplní, poklademe meruňkami, posypeme drobenkou a upečeme v předehřáté troubě na 180-190°C podle toho jak nám peče trouba.

Těsto: 4 vejce, 150g moučkového cukru, 300g polohrubé mouky, 250g změklého másla nebo Hery, 1 prášek do pečiva, 60g Solamylu, 1/2 lžičky skořice.
Náplň: 1 kg rebarbory + cukr na posypání.
Drobenka: asi 8 lžic hrubé mouky, 4 lžíce moučkového cukru, 2 lžíce másla-vše dáme do misky a rozemneme prsty, až se spojí a drolí.
+ máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání plechu
-----
Zapneme si troubu na 180°C. Rebarboru oloupeme a nakrájíme na kousky. Připravíme si v misce drobenku.
Máslo ušleháme s cukrem do pěny, pak postupně zašleháme jedno vejce po druhém. Přidáme mouku smíchanou spráškem do pečiva, solamylem a skořicí a dobře promícháme.
Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech, poklademe nakrájenou rebarborou, posypeme cukrem a žmolenkou a upečeme v předehřáté troubě.
Těsto: 300g hladké mouky,150g Hery, 100g cukru, 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva.
Náplň: 500g tvarohu, 1/2 skleničky oleje, 1 vejce, 1 vanilk. pudinkový prášek, 150g cukru, 1/2 l mléka.
+asi 200g rybízu.
-----
Na vále zpracujeme těsto a dáme do lednice odležet. Pak vyválíme na vymazaný plech s vyšším okrajem a zvedneme trochu okraje těsta. Vše na náplň vyšleháme, nalijeme na těsto a poklademe rybízem. Pečeme v předehřáté troubě na 180°C.
Těsto: 125g změklé hery, 3 vejce, 1 hrnek cukru, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 1 hrnek mléka.
Náplň: ovoce (dala jsem nektarinky, nakrájené na kostičky)
Drobenka: 2 lžíce másla, 6 lžic cukru, 10-11 lžic hrubé mouky.
+ máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání plechu.
-----
Zapneme si troubu na 180-190°C, uděláme drobenku, připravíme si ovoce, vymažeme a vysypeme plech.
Heru, cukr a vejce vyšleháme, přidáme ostatní suroviny a umícháme těsto.
Těsto rozetřeme na připravený plech, poklademe ovocem a posypeme drobenkou. Pokud používáme hodně kyselé ovoce, je lepší, když ho před posypáním drobenkou lehce pocukrujeme.
Koláč upečeme v předehřáté troubě dozlatova.

Těsto: 1 vejce, 1 hrnek moučkového cukru, 1 kelímek jogurtu, 3/4 hrnku mléka, 6 lžic oleje nebo rozehřátého másla (Hery), 1 hrnek hladké mouky, 3/4 hrnku polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva.
Náplň: asi 1 kg švestek, skořicový cukr nebo vanilkový cukr.
Drobenka: 3/4 hrnku polohrubé mouky, 1/2 hrnku moučkového cukru, asi 4 lžíce másla, kdo má rád - 1 lžička skořice
máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání plechu
-----
Zapneme si troubu na 180°C, vymažeme a vysypeme plech. Připravíme si drobenku.
Mouky smícháme s práškem do pečiva a necháme stranou.
Všechny ostatní suroviny vyšleháme elektrickým šlehačem a vařečkou vmícháme mouku s práškem. Těsto rozetřeme na připravený plech, poklademe půlkami švestek, posypeme skořicovým cukrem, drobenkou a upečeme v předehřáté troubě.
Těsto: 200 g polohrubé mouky, 200g hladké mouky, asi 250 ml mléka, 2 žloutky, 125g rozpuštěné Hery, 5 lžic cukru, necelá kostka droždí (asi 30g), špetka soli.
Náplň: asi 1,20-1,5 kg švestek a 2 -3 skořicové cukry na posypání (podle kyselosti švestek)
+ máslo na vymazání plechu
-----
Z poloviny vlažného mléka,droždí, lžíce cukru a lžíce mouky rozmícháme kvásek a necháme na teplém místě vzejít.
Všechny suroviny dáme do mísy (sůl zamícháme do mouky), přidáme vlažnou Heru, mléko a vzešlý kvásek a dobře vypracujeme těsto. Lehce poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě vykynout.
Zapneme si troubu na 180 - 190°C, vymažeme plech.
Těsto vyklopíme na pomoučněný vál, rukama zpracujeme, přendáme na připravený plech a rozprostřeme po celém plechu. Po stranách trochu zvedneme okraje. Pokud chceme trochu silnější těsto, necháme chvilku na plechu těsto odpočinout a vykynout - přikryjeme utěrkou. Poklademe půlkami švestek (slupkou dolů), posypeme skořicovým cukrem a upečeme v předehřáté troubě.

Těsto: 350g polohrubé mouky, 120g moučkového cukru, 220g změklého másla (Hery), 1 žloutek, špetka soli.
Náplň: 700-800g švestek
Peřinka: 3 vejce, 250g zakysané smetany, 100g moučkového cukru, 140g mletých ořechů, 2 lžíce Maizeny.
-----
Vypracujeme těsto, dáme na 20 minut do lednice, vyválíme a vložíme na vymazaný a vysypaný plech. Předpečeme asi 8-10 minut, vyndáme, poklademe půlkami švestek, překryjeme ořechovou peřinkou a pečeme asi 25 až 35 minut.
Peřinka: z bílků a cukru vyšleháme tuhý sníh a zlehka do něj vmícháme utřené žloutky se smetanou a maizenou a mleté ořechy.
Těsto: 300g vařených brambor, 3 vejce (žloutky+sníh), 100g rozpuštěného másla nebo Hery, 200-250g cukru, 200g polohrubé mouky, 1/2 kypřicího prášku.
Náplň: asi 1 kg švestek (měla jsem rozpůlené na mrazáku)
Drobenka: 80g másla, 100g cukru krupice, 100g hrubé mouky
+ omega (nebo jiný tuk) na vymazání a hrubá mouka na vysypání plechu
-----
Brambory jsem měla uvařené z minulého dne ve slupce (zbyly mi od oběda).
Cukr vyšleháme se žloutky do pěny, pak vmícháme máslo, najemno strouhané brambory, mouku s práškem a nakonec lehce zamícháme sníh.
Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech s vyšším okrajem, poklademe půlkami švestek, posypeme drobenkou a pečeme v předehřáté troubě na 180-190°C.

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one