TOPlist

SLADKÉ-KOUSKY z křehkého těsta

400g hladké mouky, 200g kakaa, 2 prášky do pečiva, 10g jedlé sody, špetka soli, špetka skořice, 220g másla, 2 vejce, 450g cukru krystal, 20g vanilkové esence, 150g oloupaných lískových oříšků.
-----
Velké lískové oříšky přepůlíme. Na vále zpracujeme těsto, uděláme válečky a dáme do lednice ztuhnout do druhého dne nebo je necháme ztuhnout v mrazáku, aby šly krájet. Nakrájíme na kolečka a na plechu vyloženým papírem na pečení pečeme v předehřáté troubě na 200°C.
Těsto: 250g hladké mouky, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 2 mandlové (nebo marcipánové apod.) pudinkové prášky, 120g Hery, 100g moučkového cukru, 2 žloutky, 2 lžičky citronové šťávy, 2 lžíce mléka.
+ marmeláda na slepení - nejlépe rybízová.
-----
Na vále zpracujeme těsto a dáme odpočinout do lednice. Pak vyválíme, vykrájíme kartičky, u poloviny ještě vykrojíme malou formičkou karetní vzor a pečeme na vymazaném plechu v předehřáté troubě na 180°C. Vychladlé slepujeme marmeládou.
Těsto: 300g hladké mouky, 100g mletých mandlí, 200g Hery, 100g moučkového cukru, špetka soli.
Drobenka: 100g hladké mouky, 50g moučkového cukru, 50g másla, špetka skořice.
+ vejce na potření.
-----
Na vále zpracujeme těsto a necháme odpočinout v lednici. Pak vyválíme na 3mm vysoký plát, vykrájíme kolečka, dáme na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme drobenkou a pečeme v předehřáté troubě na 180°C dozlatova.
1,5 hrnku hladké mouky, 1/2 lžičky soli, 1 lžička prášku do pečiva, 1 hrnek změklého 100% tuku (Omega), 1a1/2 hrnku cukru, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 2 hrnky ovesných vloček, 2 sáčky lentilek.
-----
Tuk a cukry vyšleháme do pěny, přidáme vejce a opět vyšleháme. Pak vmícháme ostatní suroviny, na vymazaný plech klademe lžičkou kousek od sebe hromádky a pečeme v předehřáté troubě na 170-180°C do zlatohněda.
Pokud máme hnědý cukr-přírodní, dáme 1 hrnek hnědého a 1/2 hrnku cukru krystal.
2 vejce, 400g hladké mouky, 250g změklého sádla, 125g cukru, 1 pomeranč - šťáva i kůra, 1 lžička prášku do pečiva, 200g mletých mandlí, špetka soli.
+ mouka na vál
-----
Na vále zpracujeme rukama těsto, a dáme v mikrot. sáčku odležet do lednice asi na půl hodiny.
Zapneme si troubu na 180°C, plech vyložíme papírem na pečení.
Na pomoučněném vále vyválíme asi 1 cm vysoký plát, formičkou nebo skleničkou (průměr asi 5 cm) vykrajujeme sušenky, dáváme na plech vyložený papírem na pečení a v předehřáté troubě upečeme dorůžova.
300g polohrubé mouky, 220g Hery, 2 vejce, 80g moučkového cukru, 100g mletých ořechů.
+ marmeláda a čokoládová nebo jiná poleva
-----
Na vále zpracujeme těsto a necháme v lednici odpočinout. Těsto rozdělíme na 2 díly. Na vymazaný plech vložíme vyválenou placku z 1. dílu, potřeme marmeládou a na marmeládu položíme druhou placku. Upečeme v předehřáté troubě na 180°C. Vychladlé polijeme polevou a po ztuhnutí čokolády krájíme na malé kostičky.
Těsto: 500g polohrubé mouky, 250g změklé Hery, 1 žloutek, 8 lžic vlažného mléka, 60g droždí, špetka soli.
Náplň: 1,5 dl mléka, 240g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 300g mletých ořechů, rum.
-----
Na vále zpracujeme těsto-neděláme kvásek, nenecháme kynout. Vyválíme těsto, vykrojíme poklicí-velkou tak, jak chceme velké rohlíčky a kruh rozdělíme na 8 dílků. Z náplně uděláme váleček, dáme na širší stranu trojuhelníčku a stočíme ke špičce. Dáváme na vymazaný plech (nebo vyložíme papírem na pečení), potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v předehřáté troubě na 180-190°C podle velikosti rohlíčků.
Náplň: vše smícháme na kaši a necháme ztuhnout v lednici.
-----
Pokud chystáme jako pohoštění, uděláme si těsto z dvojité dávky a upečeme i slané rohlíčky:
Těsto stejné, postup stejný a náplň:
čabajka nebo klobása, tvrdý sýr, oregano-těsto posypeme oreganem, dáme proužek klobásy, proužek sýra, zatočíme, na plechu potřeme vejcem a posypeme kmínem.
4 uvařené žloutky, 70g moučkového cukru, 120g změklé Hery, 210g hrubé mouky, 1 lžička kypřícího prášku.
+ žloutek, sekané ořechy, hustší marmeláda
-----
Žloutky, Heru a cukr utřeme, přidáme mouku s práškem a na vále zpracujeme těsto. Vyválíme na 3/4 cm, vykrájíme kolečka, Okraje potřeme žloutkem, namočíme do ořechů (uděláme okraj koláčku-aby nevytekla marmeláda), doprostřed dáme marmeládu a pečeme v předehřáté troubě na 180°C.
100g změklého másla, 2 žloutky, 80g cukru, 50g mletých ořechů, 1 lívanečky s ovesnými vločkami v prášku, 1 vanilkový cukr, 1/2 dl mléka, citronová a pomerančová kůra.
+ bílek a sekané ořechy
-----
Utřeme máslo, žloutky a cukr do pěny. Přidáme ostatní, na vále zpracujeme těsto a necháme odpočinout v lednici. Vyválíme, vykrájíme věnečky nebo preclíčky, potřeme rozšlehaným bílkem, posypeme nasekanými ořechy a pečeme v předehřáté troubě na 180°C dorůžova.
500g hladké mouky, 150g změklého másla, 3 vejce, 200g moučkového cukru, 100g mletých lískových oříšků, 1 lžička skořice, 1 lžička prášku do pečiva.
+ čokoládová poleva a lískové oříšky na ozdobu
+ máslo na vymazání plechu, vejce na potření a mouka na vál
-----
Na vále zpracujeme těsto a necháme v mikrot. sáčku odležet v lednici.
Po chvíli si zapneme troubu na 160-170°C a vymažeme plech.
Z těsta na pomoučněném vále vyválíme plát velký jako plech, na válečku ho na vymazaný plech přeneseme, urovnáme, potřeme rozšlehaným vejcem a zvolna upečeme v předehřáté troubě.
Z ještě teplého korpusu vykrajujeme kolečka, necháme vychladnout, pak potřeme čokoládovou polevou a zdobíme lískovým oříškem.
250g změklého másla, 200g cukru, 1 vanilkový cukr, špetka soli, 2-3 lžíce mléka, 375g hladké mouky, 1 lžička prášku do pečiva.
-----
Máso vyšleháme do pěny a postupně zašleháváme cukr. Pak přimícháváme mouku s práškem a solí, vyklopíme na vál a zpracujeme rukama na vále těsto. Uděláme válečky o průměru asi 3 cm a necháme zabalené v mikrot. sáčku ztuhnout v lednici.
Pak z válečků krájíme asi 1/2 cm silná kolečka, pokládáme na plech vyložený papírem na pečení a pečeme v předehřáté troubě na 180-190°C.
Těsto: 400g polohrubé mouky, 250g změklé Hery, 20g droždí, 5 lžic vlažného mléka, 1 lžička cukru.
Náplň: 120g mletých ořechů, 100g moučkového cukru, 2 lžíce mléka.
-----
Droždí rozetřeme s cukrem a vlažným mlékem a s ostatním na vále zpracujeme v křehké těsto. Nenecháme kynout a hned vyválíme, nakrájíme na čtverce, do středu dáme lžičku náplně, nařízneme šikmo od náplně do rohů a cípy přeložíme jako větrníčky. Dáme na vymazaný nebo papírem na pečení vyložený plech, potřeme vejcem a pečeme v předehřáté troubě na 180°C dorůžova. Vychladlé pocukrujeme.
Náplň: svaříme mléko s ořechy a cukrem a necháme vychladnout.
300g mletých škvarků, 270g moučkového cukru, 450g hladké mouky, 1 vejce, 3 lžíce bílého vína, špetka mleté skořice,hřebíčku a nového koření.
+ marmeláda
-----
Na vále zpracujeme těsto, necháme odležet v lednici. Pak vyválíme, vykrájíme kolečka, potřeme marmeládou, z odkrojků uděláme tenké válečky a na marmeládu uděláme mřížku. Pečeme na vymazaném plechu v předehřáté troubě na 180°C.
Těsto: 250g hladké mouky, 125g másla, 1 vejce, vanilkový cukr.
Náplň: nutella, sušené ovoce, sekané ořechy.
-----
Na vále zpracujeme těsto a dáme odpočinout do lednice. Pak vyválíme, potřeme nutellou, posypeme nakrájeným sušeným ovocem a sekanými ořechy, sbalíme do rolády a dáme ztuhnout do lednice. Ztuhlé těsto nakrájíme na 2 cm plátky, položíme řeznou stranou na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 180°C. Vychladlé můžeme ještě pocukrovat.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one