TOPlist

SLADKÉ-KOUSKY z kynutého těsta

Tukový bochánek: 100g hladké mouky, 250g másla (nebo Hery).
Kynuté těsto: 400 g hladké mouky, 50 g cukru, 2 dl mléka vlažného mléka, 2 vejce, 1 žloutek, špetka soli.
Náplň: nutella, ale můžeme plnit vanilkovým pudinkem, marmeládou .......
+bílek na potření
-----
Z vykynutého těsta na pomoučeném vále vyválíme čtverec větší než máme tukový bochánek. Na vyválené těsto položíme na šikmo (koso) tukový bochánek a přeložíme přes něj cípy vyváleného těsta-=zabalíme bochánek do těsta jako do obálky.
Vyválíme užší obdélník, přeložíme na třetiny a v mikrot. sáčku dáme asi na 15 minut do lednice. Znovu vyválíme obdélník, přeložíme na třetiny a dáme znovu odležet do lednice. Takto si těsto můžeme připravit den předem a nechat přes noc v lednici.
Pak těsto rozdělíme na 2 nebo 3 díly (podle toho, jak chceme velké rohlíčky), vyválíme kulatou placku asi 6-8 mm a rozdělíme na 8 trojuhelníků.
Na širší stranu trojuhelníku dáme nutellu, cípy přitiskneme k sobě (abychom nutellu uzavřeli a rohlíček sbalíme ke špičce a dáme na plech vyložený pečícím papírem. Necháme kynout asi 30 minut pod utěrkou na plechu-mezitím si předehřejeme troubu na 180°C, pak potřeme bílkem (rozšleháme se lžičkou mléka), dáme do vyhřáté trouby a pečeme dozlatova.
Kynuté těsto: Z mléka, lžíce cukru a lžíce mouky rozmícháme kvásek a necháme na teplém místě vzejít.
Ostatní suroviny na kynuté těsto dáme do mísy, přidáme vzešlý kvásek a vypracujeme těsto. Lehce poprášíme moukou, mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme dobře vykynout-nejméně 1,5 hodiny.
Tukový bochánek: mouku na vále zpracujeme se změklým tukem a rukama zformujeme do čtverce cca 10x10 cm. V mikrotenovém sáčku necháme odležet v lednici, než nám vykyne kynuté těsto.

500g polohrubé mouky, 30g droždí, 120g cukru,160g změklého másla, 4 žloutky, citronová kůra, asi 350ml vlažného mléka, špetka soli.
+ mouka na vál, vejce na potření a mák na posypání
-----
Z droždí, trochu mléka, cukru a mouky umícháme kvásek a necháme vzejít.
Do mísy dáme mouku se solí, ostatní suroviny, vzešlý kvásek a dobře vypracujeme těsto. Poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě vykynout.
Pak si zapneme troubu na 180°C.
Těsto si na pomoučeném vále rozdělíme, vyválíme rukou válečky, asi 20 cm dlouhé (asi prst silné) a stočíme z nich kulaté koláčky-spirálky.
Dáváme na plech vyložený papírem na pečení, asi 10 minut pod utěrkou necháme na plechu vykynout, potřeme rozšlehaným vejcem (se lžící mléka) a posypeme mákem. Upečeme v předehřáté troubě.
Těsto: 400g polohrubé mouky, 1/2 kostky droždí (21g), 200 ml vlažného mléka, 2 žloutky, 50g cukru, 100g rozpuštěného másla, špetka soli.
Náplň: 150g mletého máku, 50g cukru, 200ml mléka, špetka skořice, 2 lžíce marmelády.
+ omega nebo jiný tuk na vymazání plechu a vejce na potření
-----
Z droždí, lžičky cukru, trochu mléka a mouky vymícháme kvásek a necháme vzejít.
Do mísy dáme všechny suroviny, vzešlý kvásek a dobře vypracujeme těsto, až dělá bubliny. Poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout.
Vykynuté těsto rozdělíme na kousky (podle toho, jak velké chceme bochánky), plníme nádivkou, zakulatíme bochánek a dáváme na vymazaný plech (nebo vyložený papírem na pečení). Na plechu necháme přikryté utěrkou asi 20 minut kynout-mezitím si zapneme troubu na 180°C.
Pak bochánky špičkama nůžek trochu nastřihneme do kříže, potřeme rozšlehaným vejcem (se lžící mléka) a pečeme v předehřáté troubě. Vychladlé pocukrujeme moučkovým cukrem.
Náplň: dáme vařit mléko, do horkého přidáme mletý mák, skořici, cukr a chvilku za stálého míchání povaříme. Necháme vychladnout a přimícháme marmeládu.
375g hladké mouky, 375g hrubé mouky, 100g cukru, 60g změklého másla, 40g změklého sádla, 150-200g vařených oloupaných brambor, 2 žloutky, 1 kostka droždí (42g), asi 3 dl vlažného mléka (podle potřeby), špetka soli.
+ povidla a bílky na potření
-----
Z trochu mouky, cukru, mléka a droždí rozmícháme kvásek a necháme vzejít.
Do mísy nastrouháme brambory, přidáme ostatní suroviny, vzešlý kvásek a vypracujeme tuhé těsto. Necháme vykynout, pak na pomoučeném vále vyválíme placku, nakrájíme na čtverečky, do každého dáme trochu náplně a spojíme cípy k sobě na šáteček.
Dáváme na vymazaný (nebo pečícím papírem vyložený) plech a necháme pod utěrkou chvíli ještě kynout.
Pak potřeme bílky (rozšleháme se lžičkou vody) a pečeme v předehřáté troubě na 180-190°C.
500g polohrubé mouky, 150g změklé hery, 4 lžíce moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 20g droždí, 2,5 dl vlažného mléka, 2 žloutky, špetka soli.
+ mléko na potření a 2 vanilkové cukry na posypání
-----
Z droždí, části mléka, cukru a lžičky mouky smícháme kvásek a necháme vzejít. Dobře vypracujeme těsto, necháme vykynout, pak děláme válečky a smotáme preclíčky. Chvíli necháme kynout na plechu, pak potřeme mlékem, posypeme vanilkovým cukrem a pečeme v předehřáté troubě na 180-190°C.
400g hladké mouky, 300g změklé Hery (Perly Stelly apod.), 10 lžic vlažné vody, špetka cukru, 1 kostka droždí (42g).
+ hl. mouka na vál a tuk na plech
+ moučkový a vanilkový cukr na obalení
-----
Ve vodě rozmícháme droždí a cukr a necháme vzejít kvásek.
Do mísy dáme mouku, kousky Hery, přidáme kvásek a zpracujeme těsto- ke konci vyklopíme na pomoučněný vál, dobře zpracujeme rukou a uděláme bochánek.
Do hrnce natočíme studenou vodu, do ní ponoříme těsto a necháme nejméně 2 hodiny kynout.
Zapneme si troubu na 180°C, vymažeme plech nebo vyložíme papírem na pečení.
Pak těsto vyndáme, osušíme, rozdělíme na polovinu a uděláme 2 silnější válečky. Krájíme na stejné na kousky, děláme válečky a spojíme do kroužku. Pokládáme na připravený plech a ihned bez dalšího kynutí upečeme v předehřáté troubě.
Horké obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one