TOPlist

SLADKÉ-ZÁVINY

Těsto: 400g hladké mouky, 250g změklé Hery, 2 dl světlého 10°piva.
Náplň: strouhanka, jablka, rozinky skořice, cukr.
-----
Na vále zpracujeme těsto a rozdělíme na 3 díly. Necháme odpočinout v lednici, pak vyválíme, lehce posypeme strouhankou, poklademe nakrájenými nebo nahrubo nastrouhanými jablky, posypeme skořicí, rukrem, dáme rozinky a zavineme, kraje přimáčkneme. Dáme na vymazaný plech spojem dolů a pečeme v předehřáté troubě na 200°C.
na 4 šišky
Těsto: 250g hladké mouky, špetka soli, půl vejce, 8 lžic vlažného mléka, 50g tvarohu.
Jíška: 120g másla nebo Hery, 70g hladké mouky.
-----
Uděláme jíšku. Vypracujeme těsto, vyválíme na jeden velký plát, potřeme jíškou a zarolujeme.
Rozdělíme na čtyři díly-jeden díl těsta se vyválí asi na 33x25cm, doprostřed dáme náplň, jeden okraj potřeme vejcem a okraje přehodíme jen přes sebe přes náplň-nerolujeme jako závin.
Pečeme na vymazaném plechu ve středně vyhřáté troubě dozlatova. Upečené těsto listuje.
TĚSTO S OMEGOU
Těsto: 500g hladké mouky, 2 vejce, 250g 100% tuku (Omega), 2 dl mléka, 2 lžíce octa, špetka soli.
Náplň: 16 jablek, cukr, skořice, rozinky, strouhanka.
-----
Omegu nahrubo nastrouháme a na vále zpracujeme s ostatními surovinami. Těsto dáme v mikrot. sáčku asi na hodinu odležet do lednice. Pak rozdělíme na 4 díly a na pomoučeném vále z každého dílu vyválíme obdélník, lehce posypeme strouhankou, strouhanými nebo nakrájenými jablky, cukrem, skořící a rozinkami. Zabalíme závin, 4x-5x nahoře propícháme, aby nepraskl a pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem v předehřáté troubě na 190-200°C.

TĚSTO S TVAROHEM
Těsto: 300g polohrubé mouky, 250g tvarohu, 250g Hery (nebo jiného tuku na pečení-já jsem použila Lando), 3 lžíce octa.
Náplň: 8 jablek, cukr, skořice, rozinky, strouhanka.
-----
Heru nakrájíme na kousky a na vále zpracujeme s ostatními surovinami. Těsto dáme v mikrot. sáčku asi na hodinu odležet do lednice. Pak rozdělíme na 2 díly a na pomoučeném vále z každého dílu vyválíme obdélník, lehce posypeme strouhankou, strouhanými nebo nakrájenými jablky, cukrem, skořící a rozinkami. Zabalíme závin, 4x-5x nahoře propícháme, aby nepraskl a pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem v předehřáté troubě na 190-200°C.

Těsto: 3 sklenice hladké mouky, půl sklenice oleje, půl sklenice vody, 2 lžíce octa.
Náplň: 1kg jablek, cukr podle chuti, skořice, 50g rozinek + strouhanka.
1 vejce na potření.
-----
Zpracujeme těsto a necháme odpočinout v lednici. Plech vymažeme, pomoučíme, položíme tence vyválené těsto. Těsto posypeme strouhankou, dáme náplň, zabalíne a přebytečnou mouku setřeme ubrouskem. Potřeme vejcem a pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Těsto: 280g hladké mouky, 2 celá vejce, 70g moučkového cukru, 70g medu, na špičku nože jedlé sody, 3 lžíce oleje.
-----
Ze všech surovin vypracujeme těsto a necháme půl hodiny odpočinout. Pak ho rozdělíme na dva díly, vyválíme placku, pomažeme marmeládou nebo povidly, posypeme rozinkami, krájenými ořechy, kand. ovocem-podle fantazie a chuti. Stočíme jako závin, potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péci. Necháme naskočit v rozpálené troubě, pak pomalu dopékáme.
Z uvedeného množství jsou dva záviny. Po vychladnutí krájíme na tenké plátky.
350g hladké mouky, 1 lžíce kakaa, 1/2 prášku do perníku
Směs do těsta: 150g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce medu, 2 lžíce změklého másla, 4 lžíce mléka, 1 lžíce rumu, 1 vejce.
Náplň: 8-10 lžic strouhaných ořechů, 6 lžic pikantní zavařeniny (např. rybízová), cironová šťáva, rum - vše smícháme.
+ vejce na potření a podle potřeby hladká mouka na vál
-----
Suroviny na směs do těsta dáme do mísy nebo kastrůlku a ve vodní lázni šleháme ve vodní lázni, až se spojí a zhoustne. Necháme vychladnout.
Do mísy dáme mouku (trošku mouky si necháme stranou na vál) s kakaem a práškem do perníku, promícháme, přidáme vychladlou směs a vypracujeme tužší těsto - nejdříve děláme těsto v míse, pak vyklopíme na pomoučený vál a zpracujeme rukama. Pokud máme zpracovanou všechnu mouku a ještě se těsto lepí, podle potřeby ještě pomoučíme vál. Těsto rozdělíme na dva díly a v mikrot. sáčku dáme chvíli odležet do lednice.
Zapneme si troubu na 180°C.
Pak vyválíme dva obdélníky, potřeme náplní a zavineme. Konce uzavřeme, přendáme na plech vyložený papírem na pečení, potřeme rozšlehaným vejcem (se lžící mléka nebo vody) a upečeme v předehřáté troubě.
Vychladlý závin krájíme na šikmé plátky.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one