TOPlist

ZAVAŘOVÁNÍ apod - maso atd.

2 kg vykostěného masa z kuřecích stehen, 26 g Pragandy (nazývá se i rychlosůl).
-----
Maso i s kůží nakrájíme na malé kostky a dobře promícháme s Pragandou. Napěchujeme do sklenic se šroubovacím víčkem, otřeme okraje sklenic čistou utěrkou a uzavřeme. Na dno hrnce dáme utěrku, vložíme sklenice, zalijeme studenou vodou až jsou víčka ponořená (a hlídáme  a doléváme, aby byla stále ponořená) a přiklopíme poklicí. Od bodu varu vody vaříme 2 hodiny, pak sporák vypneme, necháme sklenice ve vodě a druhý den znovu vaříme od bodu varu vody 1 hodinu. Vypneme, necháme ve vodě vychladnout, pak skladujeme na chladném místě, nejlépe v lednici - kde sádlo ztuhne a šťáva vytvoří rosol..

Protože většinou vařím zároveň i vepřové maso, dělám z dávky 2 kg. Mám tak celkem 7 sklenic zavařeného masa=3 sklenice vepřového, 3 sklenice kuřecího a 1 sklenici míchaného (smíchám kuřecí a vepřové a pak teprve napěchuju do sklenice.
Ze 4 kg masa je 7 sklenic.2 kg vepřového masa-libového bůčku nebo napůl s ramínkem, pleckem apod., 26 g Pragandy (nazývá se i rychlosůl).
-----
Maso s kůží nakrájíme na malé kostky a dobře promícháme s Pragandou. Napěchujeme do sklenic se šroubovacím víčkem, otřeme okraje sklenic čistou utěrkou a uzavřeme. Na dno hrnce dáme utěrku, vložíme sklenice, zalijeme studenou vodou až jsou víčka ponořená a přiklopíme poklicí. Od bodu varu vody vaříme 2 hodiny, pak sporák vypneme, necháme sklenice ve vodě a druhý den znovu vaříme od bodu varu vody 1 hodinu. Vypneme, necháme ve vodě vychladnout, pak skladujeme na chladném místě, nejlépe v lednici - kde sádlo ztuhne a šťáva vytvoří rosol. Před podáváním vyndáme dříve, aby maso trošku povolilo.
Zavařovala jsem z libového bůčku a už jsem zavařovala i jen ze samotné plece a je to také výborné, libovější-víc rosolu, méně sádla.
Protože většinou vařím zároveň i kuřecí maso, dělám z dávky 2 kg. Mám tak celkem 7 sklenic zavařeného masa=3 sklenice vepřového, 3 sklenice kuřecího a 1 sklenici míchaného (smíchám kuřecí a vepřové a pak teprve napěchuju do sklenice.
Ze 4 kg masa je 7 sklenic.

bůček


plecko
2 kg tučnějšího bůčku, 750g jater, 2 cibule, 4 větší stroužky česneku, 1 lžička mletého nového koření, 1 lžička pepře, sůl.
-----
Bůček upečeme a necháme vychladnout. Pak umeleme na masovém strojku bůček a syrová játra a smícháme s výpekem, kořením,prolisovaným česnekem, cibulí nadrobno (nebo umeleme s masem) a solí. Plníme malé skleničky a sterilujeme 2 hodiny od bodu varu. Vydrží 1 rok, otevřená v lednici asi 3 dny.
750g umletých škvarků, 4 stroužky česneku, 4 feferonky, 1 malé lečo, 1 lžička soli, 4 lžičky vegety extra, 4 lžíce hořčice, 4 celá vejce.
-----
Vše umeleme, smícháme nebo našleháme a plníme do malých skleniček do poloviny (hodně nabydou). Sterilujeme 1 hodinu.
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one